GÜLÜMSEME DOSYASI

GÜLÜMSEME DOSYASI

Her an mutlu olmak mümkün değil. Ve hepimiz daha mutsuz olduğumuz günlerde, oldukça tatsız kararlar alıp kötü seçimler yapabiliyoruz.

Bir düşünün, kaç defa stresinizi atmak için ihtiyacınız olmayan bir şey aldınız. Ya da farkında olmadan pasta, kurabiyeleri tıkıştırdınız ya da sevdiğinize kötü davrandınız. Hepimizin yaptığı şeyler.

Bu zehirli kısa devreyi az hasarla atlatabileceğiniz bir gülümseme dosyanız olsaydı iyi olmaz mıydı.

Benim sanırım 1990ların sonundan beri böyle bir klasörüm var. İçinde sevdiğim  fotoğraflardan, videolara, gelen olumlu geribildirimlerden, teşekkür notlarına, güzel ve anlamlı hikayelerden, motivasyonel konuşmalara bir çok şey var. Klasörümün adı “HAPPINESS”

Bireysel gülümseme klasörünüzü hazırlamak da hiç zor değil. Hoşunuza giden, size iyi hissettiren, özgüveninizi artıran, güldüren mesajları, teşekkür notlarını ayrı bir klasörde biriktirin. Canınız sıkıldığında açıp bakabilir , o günü , o anı hatırlayıp daha iyi hissetmeye adım atabilirsiniz.

Şimdi isterseniz instagramda da hoşunuza giden görselleri, motivasyonel paylaşımları, günün olumlamalarını vb. tüm paylaşımları kendi hesabınızın altında saklayıp, istediğiniz zaman geri dönüp bakabilirsiniz.

Positive Psychology Dergisinin 2013 yılında yapılan araştırmasına göre, neşeli ve pozitif tempolu müzik dinleyenlerin moral ve motivasyonlarının daha kolay yükseldiği kanıtlanmış. O zaman kendinize moraliniz bozulduğunda keyfinizi yerine getirecek bir spotify listesi  yapmaya ne dersiniz. Biraz tempo ile moral yerine gelebilir.  

Evet, insanın kendi moralini yükseltebilecek bu kadar basit ve de bedava şeylerin olması çok güzel değil mi? Ne dersiniz denemeye değmez mi?