MINDFULNESS - ÇOK YOĞUNUM YAPAMIYORUM DİYORSANIZ?

MINDFULNESS - ÇOK YOĞUNUM YAPAMIYORUM DİYORSANIZ?

Tam geçen yıl bugün Mindfulness üzerine bir yazı yazmışım Facebook hatırlattı. O gün, bugün bir çok ortamda “mindfulness” anlatıyorum. Gelen en hararetli yorum/itiraz  da ; “Zaten iş yoğun, stres var çok yoğun bir günde uzun dakikaları ayırıp meditasyon yapamıyorum.” oluyor.

Danışanlarıma anlattıklarımın bir kısmını ( hepsi uzun olur diye),  konuyu ilk yazdığım günün yıldönümü için yazmaya karar verdim.

30 dakikanızı ayırıp meditasyon yapmanıza gerek olmadan “mindfulness” çalışmalarını nasıl hayatınıza sokabilirsiniz? Küçük tüyolar:)
5 dakikanızı ayırın ve kendinize odaklanın. Tam o an da vücudunuzu nefes alıp vererek tarayın. Ne hissediyorsunuz. Hangi sesleri duyuyorsunuz. Nefes alıp vermeye odaklanırken hangi düşünceler kafanızı meşgul ediyor ve hangi duygular uyanıyor?  Sadece 5 dakika oturduğunuz yerde. O düşüncelere takılmadan tekrar nefes ile taramaya devam edin ve çevrenizde olan bitene dikkat edin.  Sadece 5 dakika o anda kalarak farkında olun.

Her konuda olduğu gibi “mindfulness” ta da pratik yapacağınız anlar yaratabilmek  bu alışkanlığınızı destekleyecektir.
Uyandığınız an, yataktan kalkmadan, nefesinize odaklanın. 5 derin nefes alıp verin. Sadece nefesinize odaklanın. Gün boyunca: birkaç dakika sadece nefesinize odaklanın. Gece yatmadan once: birkaç dakika sadece nefesinize odaklanın.

Duruşunuzdaki değişikliklere dikkat edin. Yatarken, oturduğunuzda, dik ya da kambur durdurduğunuda vücudunuzda neler oluyor ? Peki bu sizde ne gibi duygular uyandırıyor. Dik durduğunuzda daha mı özgüvenlisiniz? Her bir duruş değiştirdiğinizde neler oluyor farkına varın..
Herhangibir “ses” i ana odaklanmak için seçin.  Telefon sesi, kuş cıvıltısı, bir kahkaha, rüzgar sesi ya da korna sesi. Duyduğunuz anda o ana odaklanın ve orada kalın.

Birşey yerken ya da içerken, tadını alabilmek için durum ve once bir nefes alın. Kokusu, görüntüsü size neyi hissettiriyor? Sadece yemek için yemeyin, tadını hissetmek için o ana odaklanın.

Özellikle yürürken vücudunuzu farkedin.  Bir an duruşunuza odaklanın. Ayağınızın, tabanınızın ye rile temasını farkedin. Yüzünüze çarpan rüzgarı , yağmuru hissedin. Yürüken elleriniz, kollarınız nasıl hareket ediyor? Koşturuyor musunuz? Sakin misiniz?

Dün geçti, yarın meçhul o zaman elimizdeki tek hediye şu AN… Değerlendirelim. An’da kalın Hayatı ıskalamayın.