SPOR VE İŞ DÜNYASI 2020 YETKİNLİKLERİ

SPOR VE İŞ DÜNYASI 2020 YETKİNLİKLERİ

Bugün geçen hafta katılmış olduğum 5. Uluslararası Aquamasters Yüzme Yarışları nın da etkisi ile Spor ve İş Hayatı ilişkisinden bahsetmek istiyorum. İş hayatına giren hiçbir sporcunun başarısız olduğunu görmedim ben. Belki vardır… Ama ben denk gelmedim. Çok mu iddialı geldi. Sanmıyorum. İlkokuldan beri, jimnastik, koşu, hentbol, yüzme, sutopu branşlarında yarışan ve milli olan  şimdi aquathlon ve hedefi triathlon olan biri olarak hem kendi tecrübemden hem de çevremdeki arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla SPOR’un fiziksel, ruhsal ve zihinsel pozitif etkileri iş dünyasının özellikle bugünün VUCA dünyasında yer alan çalışanlara katkısı büyük.
Aşağıda, WEF un açıkladığı, 2020 yılında iş dünyasında, “Sahip Olunması Gereken En Önemli Yetkinlikler” listesi var.

  1. Karmaşık Problem Çözme Becerisi
  2. Analiz ve Kritik Düşünme Becerileri
  3. Yaratıcılık
  4. Yönetim Becerileri
  5. Kişiler / Birimler Arası Koordinasyon Becerisi
  6. Duygusal Zeka
  7. Değerlendirme ve Karar Alma Becerisi
  8. Hizmet Odaklılık
  9. Müzakere Becerileri
  10. Bilişsel Esneklik (Cognitive Flexibility)

Herhangibir bir spor dalında mücadele eden bugünün genç sporcusu aslında bu yetkinliklerin birçoğuna daha 10 lu yaşlarda edindiği tecrübelerle farkında olmadan sahip olabiliyor. Herbirini tek tek örneklemek mümkün. Sadece bu ülkede değil – Kabul Türkiye’de daha  zor tabii-   örneğin bir yüzücü çok kolay yetişmiyor. Neden Yüzme yi örnek aldın derseniz ? Hayatımın çok uzun bölümü havuzlarda antrenman yaparak geçti ve yaptığım tüm sporlar yanında ben özünde bir yüzücü ve sutopu oyuncusuyum. Yani aslında, yerçekimi olmayan bir ortamda bir element-H2O-ile de mücadele ederek yıllardır spor yapıyorum. Ancak yazacağım hemen herşey diğer sporlar içinde geçerli. Oğlum Basketbol oyuncusu onun da benzer yetkinliklerinin spor hayatı ile gelişmekte olduğunu gözlemliyorum.

Eğer, küçük yaşlarda spora başlayan biri iseniz, okul, antrenman,sosyal ( arkadaşlar, aile ) hayatınızı yönetmeyi çok erkenden öğrenirsiniz. Herkes gibi 24 saatiniz var ve 24 saat içine okul, ödevler, çift antrenman, okul-ev-antrenman yapılacak alana gidiş dönüş için seyahat zamanını koordine etmek yani aslında iş hayatında çok gerekli olan problem çözme, zaman zaman da ebeveyn, öğretmen ve antrenörlerinizle müzakere edip onların arasında da bir koordinasyon yapmanızı gerektiğinden bu becerileriniz de geliştirmekte. Örnekleyelim isterseniz:

Haftalık programında haftanın 5 günü  06:00-08:00 Sabah antrenmanı 09:00-16:00 Okul 18:00-20:00 Akşam antrenmanı yapan bir yüzücü / öğrenci 8 saatlik uyku ve yemek için ayrılan zamanı çıkardığında geri kalan saatleri ödev, arkadaşları ve sanatsal aktiviteleri için öyle dengeli bölüştürmek zorundadır ki başarılı olabilsin. Hafta sonu var nasılsa diye düşünmeyelim orada da çift antrenman var zaten….Yarış zamanı geldi mi hangi yarış/maçlarda nasıl bir taktik uygulayacağınız, rakibinizin temposuna uyup dengede kalıp sonra mı hızlanacağınız, ya da baştan hızlı başlayıp arayı açmayı mı hedeflediğiniz ise sizing değerlendirme , karar alma ve stratejik bakış açınızı geliştirmekte. Okul çıkış saatiniz ve antrenmana giderken yakalayacağınız toplu taşıma aracının saatine gore spor çantanızı yanınıza mı alacaksınız yoksa eve dönüp mü alacaksınız sorusu bile kritik…Hele bir de Açık Su yarışcı iseniz, değişen hava koşullarına uyum sağlayabilmek için de bilişsel esneklik beceriniz olmalı ki, belirgin olmayan durumlara uyum sağlayabilesiniz.

İşte bu küçük örneklem bile Spor ile İş dünyası yetkinliklerinin ilişkisini göstermekte. Sadece bu yüzden değil ama (çünkü sporun insan sağlığına daha onlarca faydası var) her ebeveyne çocuklarını bir spora yönlendirmelerini, yetişkinlerin de kendi yaş ve ilgi alanları doğrultusunda aktif olarak spor yapmalarını öneriyorum.Çünkü iş dünyası yetkinlikleri her zaman sınıfta alınan eğitimlerle gelişmemekte. Özellikle de yetişkinlerde.

Kim olarak mı? Nacizane,aktif bir sporcu, eski üst düzey yönetici, anne, danışman, koç  ve dünya vatandaşı olarak…

Sağlıkla…