STRES

STRES

Son aylarda üzerimde en çok hissettiğim konuda yazmak istedim: STRES! Bildiğim fakat uygulayamadığım AMA artık bir daha unutmayacağım bir kaç uygulanabilir tüyoyu paylaşmak istiyorum.

Stres anında, hormonlarımızda meydana gelen değişiklikle hissettiğimiz, sinir, gerginlik, heyecan vb. hislerden uzak kalabilmek ve anda kalıp, yapmak istediğimiz şeylere odaklanabilmek için kısa ve uzun vadeli bir kaç önerim var.

  1. YAŞAM TARZI: Benimseyeceğiniz sağlıklı beslenme tarzı, günlük rutinler, egzersizleriniz ve kendinize gerektiği oranda dinlenme zamanı ayırmanız stresli anlarda vücudunuzda meydana gelecek hormonal değişikliklere karşı  daha dirençli olmanızı sağlayacaktır.
  2. LİMİTLERİNİZ: Özellikle iş hayatında birçoğumuz, başarı ile kendimizi o kadar özdeşleştiriyoruz ki, daha ileri ve daha fazlası için HAYIR demeyi, YAPAMAM demeyi başarısızlık olarak değerlendiriyoruz. Oysa ki herşeyi aynı anda yapmak, herkesi memnun etmek zorunda değiliz. Limitlerinizin farkında olun. Sizi stres sokacak aşırı hedeflere evet demeyin. Suçluluk hissetmeden HAYIR demeyi öğrenmek daha ilk başta strese girmeyi engeller.
  3. FARKINDALIK: Yalnız yaşamadığımız için,  her ne olursa olsun, strese gireceğimiz durumlar olacaktır.Bu yüzden hangi durumların sizi strese soktuğunu farkedin. Kendinizi Tanıyın. Ve bu durumlardan uzak duramadığınız da nasıl reaksiyon verdiğinizin farkına varın. Bu durumlardaki reaksiyonlarınızı kontrol etmek için çalışın.
  4. KAZAN-KAZAN: En sevdiğim sözlerden biri de "hangi savaşlara girmenin gerçekten değerli olduğunu bil" dir. Gerçekten tartışmaya değiyor mu? Değişmek istemeyen, status quo da direnenleri değiştirmek için kendinizi hırpalamalı mısınız? Her iki tarafın kazanacağı bir ortama var mı? bunlara bakıp fırsatları değerlendirmek stres anlarını azaltacaktır.
  5. ÖNCELİKLENDİR: İnsan psikolojisi; Sevmediğimiz işleri sona bırakıyoruz sonra da zamanı yaklaştıkça geriliyoruz. Önce yapıp kurtulmak da bir çözüm. Ne olursa olsun, yapacaklarınızı önceliklendirin. Bir gün de 24 saat var geri de getiremiyoruz henüz o zaman; ZAMANI YÖNETEBİLMEK = STRESİ YÖNETEBİLMEK.
  6. KENDİNİZE DE ZAMAN AYIRIN: Yaptığımız zaman planları arasında en çok unuttuğumuz, dinlenmek, deşarj olmak , yeniden enerji toplamak için kendimize zaman ayırmak. Zamanı yönetirken , kendinize de zaman yaratın. Kendinize yapacağınız bu zaman yatırımının geri dönüşü daha çok enerji, daha sağlıklı zihin, beden ve ruh. Buna değer.
  7. BAKIŞ AÇISI: Sorun haline gelmeden konuları farklı açılardan da değerlendirebileceğiniz, başkalarının görüşünü de dikkate alacağınız geniş bir perspektifiniz olsun.  Israrcı olun gerektiğinde ama önceki maddelerde de söylediğim gibi kazan-kazan için bakış açınızı farklılaştırabileceğiniz gelişim programlarına katılın.
  8. F VİTAMİNİ: Uzun uzun yazmaya gerek yok, gerçek dostlarla, arkadaşlarla geçireceğiniz kaliteli zaman en iyi stres yokedici. Arkadaşlarınızla, Sevdiklerinizle  Güldüğünüz her an ömrünüze ömür katıyor . Bilimsel kanıtlanmış:) O yüzden GÜLÜN: En etkili ve en ucuz Stres azaltıcı!
  9.  ALKOL,NİKOTİN,KAFEİN: Çok Net-> Bu 3 lüyü, stres ile başaçıkmak için kullanmayın.
  10. EĞER HERŞEYE RAĞMEN STRES ALTINDA İSENİZ, Size iyi gelecek bir rahatlama tekniği bulun. Koşu, Zumba, Yüzme, Dans,Kickbox, Yoga  ya da nefes tekniklerini kullanın, meditasyon yapacak fırsat bulun, masaja gidin. Sizi o duruma sokan ana neden ve yerden uzaklaşın.

Her ne yaparsanız yapın Sağlıkla huzurla kalın;