Tavır ve Davranış

Tavır ve Davranış

Uzun bir İK kariyeri yolculuğunda, düşe kalka bir yerlere doğru yol alırken , öğrendiğim en önemli şeylerden biri" Tavır ve Davranış"ın doğru ise, eğri duvarlar yıkılır sen ayakta kalırsın. Çok akıllı, çok zeki olmak, XYZ Üniversitesi mezunu olmak her zaman doğru ve etik davranışı getirmiyor. Bunu zaten ben değil Daniel Goleman da yıllar önce, Emotional Intelligence kavramı ile açıklamıştı. O zamanların liderlerinin! gülümsediği, hatta birçok amirin, çalışanlarını bu tarz "soft" (Türkçesi "yumuşak"?) eğitimlere göndermeyi zaman kaybı bulduğu bu kavram bugün iş dünyasının ayrılmaz bir parçası. Ve hatta şu anda "multiple intelligence" kavramı ile farklı zeka türlerinin temel özellikleri ve davranış modellemeleri ile farklılığın gücüne değer veren şirketler rekabette avantaj sağlıyorlar.

Yıllar yıllar önce ilk davranışsal mülakat eğitimimi yurtdışında aldığımda-çünkü o zaman Türkiye'de henüz yoktu- öğrendiğim ve hep uyguladığım en önemli madde:

  • "Tavır ve davranışlar için işe al! Teknik bilgileri geliştirebilirsin "di. Ama eğer, tavır ve davranışlar , uygun değilse, ne kadar eğitim versen de o davranış biçimleri kişinin kendine ve çevresine zarar verecektir.

Çalıştığım ve danışmanlık verdiğim her kurumda da buna dikkat ettim. Ve bağlılığı çok yüksek, birbirleri ve şirketleri için en zor zamanda atılması gereken adımı atan ekipler yaratılmasına da tanıklık ettim.

İşe alım esnasında, illa birbiri ile çok uyumlu olacak, birbirini kopyalayan, benim gibi düşünenler değil, farklı geçmişler, farklı ilgi alanlarına sahip ama doğru tavır ve davranışa sahip adaylara odaklanmak ve farklılıkların gücünün yarattığı sinerjiden faydalanmak lazım. Bazılarımız fikir üretir ama hayata geçiremez, bazılarımız satış yapar ama detaylı analiz yapamaz. Tıpkı VOLTRAN'ı oluşturmak gibi (tabii bunu sadece benim gibi 80lerde çocuk olanlar anlayacak sanırım:), her birimizin farklı güçlü alanı ile 1+1 i 2 den öteye taşıyabiliriz. Ama doğru tavır ve davranışla....

Burada , mülakat yapan herkese, sadece İK değil özellikle departman/bölüm amirlerine büyük sorumluluk düşüyor. Siz de birlikte, kolaya kaçmadan farklılıkların gücünden faydalanacağınız bir işe alım sistematiği oluşturup hem kendinizi hem de şirketinizi daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Nasıl mı? Öncelikle, pozisyonun sadece teknik yetkinliklerine odaklanmaktan uzaklaşın. Adayın sadece iş ortamında değil, iş dışında da nelere ilgisi var değerlendirin, başkaları için neler yapmış? Yaşadığı çevreye olumlu etkisi ne? Size nasıl bir enerji katacak? Tüm bunları geçmişten getirdiği örneklerle dinleyin.

Şuna emin olun , teknik bilgiyi en fazla 1 haftalık eğitim yatırımı ile telafi edersiniz. Ama doğru ve etik davranışlara sahip olmayan yüksek teknik donanımlı kişilerin şirketinize verdiği zararı telafi etmeniz çok daha uzun sürecektir.

Sürdürülebilir başarı için "Tavır ve Davranışlar" ile işe alın!