TEŞEKKÜR

TEŞEKKÜR

İnsanoğlu’nun en temel ihtiyaçlarından ve iş dünyasını en kolay motivasyon araçlarından biri TEŞEKKÜR. Diğeri de ÖZÜR..ama onu daha sonra yazacağım.

Çok yalın olarak;

Teşekkür etmek demek, yapılan bir iş, gösterilen çaba yada nezaketten ötürü duyulan minnetin, memnuniyetin, mutluluğun sözlü ifadesidir.

Ancak, maalesef çok sık gözlemliyoruz ki, bu kolay yöntemi kullanmak konusunda son derece isteksiz ve de beceriksiziz. İş dünyasında çalışanların da en büyük beklentisi, doğru bir hareket yaptığında bunun görülmesi ve takdir edilmesi. Bu yüzden de performans sisitemleri topal hayata başlıyor. İyi bir şey için olumlu birkaç kelam edilmeden, direkt “neyi daha iyi yapabilirsin”, hatta “bunları kötü yaptın geliştir” deniliyor. Yalnız burada vereceğiniz kötü bir geribildirimi meşhur sandwich tekniği ile iletin demiyorum. (Sık kullanılıp anlamsız hale gelen bu teknik bana herzaman çok itici gelmiştir de… ) Gün içinde gerek iş, gerek özel hayatta, sadece olması gereken olduğu ya da olmadığı halde çaba gösterildiği için birbirimize teşekkür etmekten bahsediyorum. Buna o kadar alışmamışız ki geçen gün çok hızlı uçtuğu için teşekkür ederim diye tweet attığım bir havayolu şirketi benden özür diledi:( Dalga geçiyorum sanmışlar. Daha mutlu, kendine güvenen, değer bilen ve değer veren bir toplum için teşekkür etmeyi alışkanlık haline getirelim. Hatta ne diyoruz, size kötülük yapana bile teşekkür edin olmak istemediğiniz tarzdaki kişilikleri size gösterdikleri için…

İyi bir şey yapıldığında; biri size yardım ettiğinde “teşekkür ederim” demek  zor değil…Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim:)