YENİ YIL STRESİ-16 DAN 17 YE GEÇERKEN

YENİ YIL STRESİ-16 DAN 17 YE GEÇERKEN

Yeni yılın gelmesi aslında hoş bir telaş. 365 yeni gün..Yeni hedefler, bireysel dilekler, aile ile, arkadaşlar ile geçirilecek hoş bir akşam. Evlerin, sokakların ışıl ışıl olması. Bir gece için bile olsa tüm gerginlik ve karanlıktan uzaklaşma çabası. Süsler, püsler, yeşiller, kırmızılar, parıltılar…Ancak çalışanlar için herzaman bu tatlı telaş, tatlı talı kalmıyor. Tam tersine büyük streslere dönüşebiliyor. İçinde uzun yıllar çalıştığım hızlı tüketim sektörü nedeniyle yıl sonu stresine çok maruz kaldığımı söyleyebilirim.

Yıl sonuna yaklaşırken, tutmayan hedeflerin baskısı, uluslararası bir şirkette çalışıyorsanız Noel tatili öncesi, yurt dışından gelen tüm taleplerini cevaplayabilme, ay sonu ve yıl sonu finansal kapanışları vs…Bunların üzerine ailevi, bireysel ve finansal baskılar da eklenince birçok çalışanın Yılbaşı dönemi ekstra gergin olması oldukça anlaşılabilir.
Bu yıl, tüm bunların üzerine ülkemizde her gün  yaşanan acı olaylarında bizleri çok olumsuz etkilediği açık. Çoğumuz yakınını, tanıdıklarını kaybetti. Geçtiğimiz yıl ülkemizde, stratejik, ekonomik, siyasi olarak oldukça zorlayıcı geçti ve son güne kadar da böyle devam ediyor gibi… Tüm bunlar toplu olarak, gergin, endişeli ve karamsar hale dönüşmemize etki ediyor.

İnsanların birbirini olumlu ya da olumsuz etkilediği en önemli yerlerden biri de iş ortamları: Konu ne olursa olsun birbirimizi olumlu etkilemek için İK ile yönetimin el ele yapabilecekleri birşeyler var mı acaba?

İyi gözlem ve çalışanınızı tanıma ile durum çok ilerlemeden müdahale etmek mümkün…Nasıl mı?
Davranış değişiklikleri-Dışadöük bireyleri içine kapanması ya da tam tersi
Fiziksel görünüm ve temizlikte değişiklik
Kendine değer vermeme durumu
Odaklanma sorunu
Nedensiz sinirli hareketler, iş arkadaşları arasındaki nedensiz gerginlik
İş kalitesinde ve performansta beklenmedik düşüş
İşe gelmeme ya da İşten ayrılmama

Bu belirtileri gözlemlediğiniz çalışanınız varsa geç olmadan iletişime geçmek, hem birey hem de çalıştığı organizasyon ve kurum için çok önemli.

PEKİ: Ne yapmalı?

Aslında sadece bu döneme özel değil tüm yıla yayılmış “Wellness” stratejisi ile hem yöneticiler hem de İK bu konuda tüm topluma katkıda bulunabilir.Corporate Wellness dergisine gore;

Çalışanların Yürüyüş, Yoga veya hareket edebilecekleri alan ve zaman yaratmak
Hobi kulüplerini desteklemek

Zaman ve Öncelik yönetimi konusunda tüm çalışanları bilgilendirme ve inisiyatif vermek

Hasta ya da ekstra gerginken çalışanları evde kalmaları için destekleme hatta cesaretlendirmek

Özellikle yöneticileri delegasyon ve iş dağılımı konusunda adil olmaları

Çalışanları, finansal konularda eğitme (financial wellness) Özellikle yılbaşı , tatil dönemleri için önceden para biriktirme ve etkin bütçe yönetimi konusunda destek ile bu dönemdeki finansal stresi azaltma

Yukarıdaki öneriler çalışanların mutlu, huzurlu ve yüksek performans ile çalışabilmelerini destekleyici yüksek maliyeti olmayan aksiyonlar. İK olarak belirleyeceğiniz stratejik yaklaşımla , yöneticilerinizi de eğiterek , gergin ortamlardan uzaklaşarak, zor durumlarda daha dayanıklı bir kurum olarak ayakta kalmanız mümkün.

Yöneticilerin ise bu görevi sadce İK ya bırakmamaları, etkin bir yönetici olarak, ekiplerinin sağlıklarından da sorumlu olduklarının bilincinde olmaları gerekmekte. Yöneticiler tarafından yaratılan baskı ile stresin fiziksel zararlar verdiğini hepimizi biliyoruz artık. Bu doğrultuda bir şirket politikası olarak “Wellness” adımları , sadece kurumun performansını artırmayacak, içinde yaşadığımız toplumda da sağlıklı bireyler de yaratacaktır.

Stressiz bir yeni yıl dönemi dileklerimle….